Новая функция "Пропуски"

Рамёствы

Дата: 10 апреля 2015 в 15:28, Обновлено 10 апреля 2015 в 15:28

Ткацтва

Неад'емнай рэччу кожнай хаты былі кросны - станок для хатняга ткацтва.

Сыравінай для яго служылі ільняныя, шарсцяныя, шаўковыя, сінтэтычныя ніткі. Узімку хата ператваралася ў маленькую майстэрню, бо летніх штодзённых работ ужо не было, заставалася толькі глядзець за жывёлай. Таму тут і ткалі палотны, і, пры святле  лучыны  або  каганца  шылі  вопратку, вышывалі, вязалі.

Надзвычай рознабакова дэкаратыўныя якасці тканых вырабаў выявіліся ў посцілках і дыванах. Пры ўсёй разнастайнасці вырабаў тут таксама маюцца свае рэгіянальныя асаблівасці. Так, для Захаду Беларусі характэрна ярка выяўленая папярочная паласатасць.

Вышаўка

Вышыўка адносіцца да аднаго з самых старажытных  заняткаў  чалавека. Традыцыі беларускага народа захаваліся ў вышыўцы на жаночай і мужчынскай  вопратцы,  ручніках, абрусах.

У вышыўцы выкарыстоўваліся  ваўняныя каляровыя  ніткі. Арнамент вышыўкі ў асноўным выконваўся ўчырвоных, белых і шэрых танах.

Шырокім дыяпазонам вышыванага дэкору вылучаюцца ручнікі, якім надавалася  надзвычай глыбокі сімвалічны і сакральны змест. Адсюль вялікая роля арнаменту, які сваімі вытокамі сягае ў глыбіню стагоддзяў.

Пляценне

Самым старажытным з усіх рамёстваў, якія мы ведаем сёння, звычайна лічыцца пляценне. Адна з найбольш прывабных рысаў гэтага рамяства складаецца ў тым, што кожнае пакаленне людзей магло лёгка прыстасаваць яго да патрэбаў сваёй паўсядзённым жыцці. Навукоўцы лічаць, што пляцення чалавек навучыўся значна раней, чым ганчарным справе.

Плеценыя вырабы з лазы не толькі лёгкія, трывалыя і зручныя, але і цешаць вока натуральнай прыгажосцю і цеплынёй матэрыялу, выразным рытмам і разнастайнасцю ўзору.

На Беларусі пляценнем з саломкі займаліся здаўна. За плячыма гэтага рамяства не адна тысяча гадоў. Вядзе яно сваю гісторыю ад старадаўніх абрадаў, звязаных з культамі хлеба і саломы.

Вязанне

Гісторыя гэтага віду рукадзелля налічвае сотні гадоў. Нягледзячы на ​​старажытнасць, вязанне кручком не страцілася ў сучаснай жыцця людзей, яно, як і раней, захапляе і высока цэніцца ва ўсім свеце. Вязанне кручком ўжывалі  як для вырабу адзення цалкам (напрыклад, швэдар, шалік, сукенка і г. д.), так і аздобных элементаў адзення (рукавы, гузікі, абшэўкі і г. д.) або упрыгожванняў (сурвэткі, фіранкі і г. д .).

Вярнуцца ў пачатак