Хаю-хай, с вами Schools.by!
Ищем специалиста тех.поддержки в команду Schools.by!

Прадметы хатняга ўжытку

Дата: 10 апреля 2015 в 14:48, Обновлено 10 апреля 2015 в 14:51

Нашы продкі былі людзі ўмелыя, практычна ўсё для свайго карыстання рабілі сваімі рукамі. Вось як пра гэта пішуць гісторыкі: "Кожная вёска - гэта своеасаблівая дзяржава, з усім сваім - моваю, звычаямі, норавамі і побытам. Ды дзе вёска - кожны гаспадар, кожная гаспадыня імкнуліся быць ва ўсім незалежнымі, самастойнымі, абыходзіцца без чыёй бы і якой бы там ні было дапамогі. Трэба былі саха, барана, плуг, серп, калёсы, сані, сякера, граблі, піла, каса, лыжка, міска, гаршчок, вядро, дзежка, бочка - рабілі; трэба былі хамут, церассядзёлак, боты, світка, кажух, шапка, сарочка, штаны, рукавіцы - шылі; трэба былі вяроўка, атосы, лейцы, аборы - вілі; палатно, абрус, ручнік, коўдра, посцілка - ткалі... Самі, кожны сабе, будавалі хаты, хлявы, гумны, ёўні, лазні…”

Паўсюднае распаўсюджванне ў Беларусі ў XIX ст. атрымалі куфры (куфры, скрыни) для складання тканіны, адзення,  бялізны.

Выпуклая  пасудзіна з вузкім горлам, плоскім дном, з адным або двума вушкамі, і ў Беларусі, і на Украіне  называецца  гляк. У гляку насілі воду ў поле, настойвалі лекавыя  травы, захоўвалі  раслінны алей. Трохі адрозніваўся ад гляку  збан – высокі посуд з выпуклымі  бакамі,  некалькі аканаваным горлычкам, з носікам і  ручкай.  Пражэльнік служыў у гаспадарцы для печані, сушкі грыбоў і ягад.

З спрадвечных часоў чалавецтва карысталася тымі ці іншымі відамі посуду. Спачатку посуд выраблялася пераважна з гліны - самага даступнага ў апрацоўцы гарачатрывалага і ўстойлівага да вадкасці матэрыялу. У далейшым пачатку з'яўляцца чыгунны посуд. У даўніну яе ўключалі ў пасаг і перадавалі з пакалення ў пакаленне.

Маслабойка шырока была вядома і ў Расіі, і на Украіне, і ў Беларусі. Гэта звычайна высокая, наканаваная да гары бочка, у вечцы  адтуліна для калатоўкі (біла), да ніжняга канца якой (ўдарная частка) мацавалі круг з адтулінамі або крыжавіну.

Доўга ў Беларусі  карысталіся  бязменам: ручнымі  рычажнымі  вагамі з металічным або драўляным  стрыжнем з гірай на адным канцы і кручком  або  чашай  на другім для ўтрымання грузу.

З найстаражытных часоў людзі даглядалі за сваім  адзеннем, каб яно пасля мыцця выглядала прыгожа і ахайна. Менавіта для гэтых мэт быў вынайдзены прас.

У сярэдзіне XVIII стагоддзя найбольш распаўсюджанымі  былі награвальныя прасы - яны ставіліся ў печ і разаграваліся. У мінулым для нагрэву прасаў іх ставілі на печ або ў іх (вугальны прас) клалі гарачыя бярозавыя вуглі.

Ёсць у выставе “Беларуская хатка” вельмі цікавыя экспанаты. Напрыклад, самавар канца XIX стагоддзя. Нягледзячы на тое, што самавары з'яўляюцца характэрнай рысай рускага побыту, яны добра прыжыліся і ў Беларусі. Паэт Барыс Садоўскі ў прадмове да зборніка "Самавар" пісаў: "Самавар ў нашым жыцці несвядома для нас саміх, велізарная займае месца. Як з'ява чыста славянская, ён па-за разумення замежнікаў. Рускаму чалавеку ў гуле і шэпце самавара чуюцца з дзяцінства знаёмыя галасы: ўздыхі вясновага ветру, родныя песні маці, вясёлы прызыўны свіст вясковай завірухі. Гэтых галасоў у гарадскім еўрапейскім кафэ не чуваць ".

Вярнуцца ў пачатак